آموزش وردپرس

چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم

اخیراً یکی از کاربران ما از ما پرسید که چگونه می توانند موتورهای جستجو را از خزیدن و ایندکس کردن سایت وردپرس خود باز دارند.

چندین سناریو وجود دارد که می خواهید موتورهای جستجو را از خزیدن وب سایت خود و فهرست کردن آن در نتایج جستجو باز دارید.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در سایت وردپرسی منع کنید.

چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 11

چرا موتورهای جستجو را از خزیدن در سایت وردپرس منع می کنیم؟

برای اکثر وب سایت های وردپرس، موتورهای جستجو بزرگترین منبع ترافیک هستند. ممکن است بپرسید چرا کسی می خواهد موتورهای جستجو را مسدود کند؟

در اینجا مواردی وجود دارد که نمی خواهید موتورهای جستجو وب سایت شما را ایندکس کنند:

  • هنگام شروع کار، ممکن است ندانید که چگونه یک محیط توسعه محلی یا یک سایت استیجینگ ایجاد کنید و در عوض وب سایت خود را در حالی که زنده است توسعه دهید. وقتی سایت شما در حال ساخت یا در حالت نگهداری است، نمی خواهید گوگل ایندکس کند.
  • همچنین افراد زیادی هستند که از وردپرس برای ایجاد وبلاگ های خصوصی استفاده می کنند. آنها نمی خواهند که آنها توسط موتورهای جستجو ایندکس شوند زیرا خصوصی هستند.
  • می توانید از وردپرس برای مدیریت پروژه یا اینترانت استفاده کنید. در این موارد، نمی خواهید اسناد داخلی شما در دسترس عموم باشد.

یک تصور غلط رایج این است که اگر پیوندهایی به دامنه خود نداشته باشید، احتمالاً موتورهای جستجو هرگز وب سایت شما را پیدا نخواهند کرد. این کاملا درست نیست.

به عنوان مثال، ممکن است پیوندهایی وجود داشته باشد که به سایت شما اشاره می کنند زیرا نام دامنه قبلاً متعلق به شخص دیگری بوده است. همچنین، هزاران صفحه در اینترنت وجود دارد که به سادگی نام دامنه را فهرست می کنند. سایت شما ممکن است در یکی از این موارد ظاهر شود.

با این گفته، بیایید نگاهی به نحوه جلوگیری از خزیدن موتورهای جستجو در وب سایت خود بیندازیم. ما چهار روش را پوشش خواهیم داد:

  • روش 1: درخواست از موتورهای جستجو برای خزیدن در سایت وردپرس شما
  • روش 2: درخواست از موتورهای جستجو برای خزیدن در صفحات فردی
  • روش 3: محافظت از کل سایت با رمز عبور با استفاده از cPanel
  • روش 4: محافظت از وردپرس با رمز عبور با یک افزونه

روش 1: درخواست از موتورهای جستجو برای خزیدن در سایت وردپرس شما

این ساده ترین روش است اما به طور کامل از وب سایت شما در برابر خزیدن محافظت نمی کند.

وردپرس دارای یک ویژگی داخلی است که به شما امکان می دهد به موتورهای جستجو دستور دهید تا سایت شما را ایندکس نکنند. تنها کاری که باید انجام دهید بازدید است تنظیمات » خواندن و کادر کنار «Search Engine Visibility» را علامت بزنید.

تنظیمات مشاهده موتور جستجو در وردپرس
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 12

وقتی این کادر تیک خورده است، وردپرس این خط را به سربرگ وب سایت شما اضافه می کند:


وردپرس همچنین فایل robots.txt سایت شما را تغییر می دهد و این خطوط را به آن اضافه می کند:

User-agent: *
Disallow: /

این خطوط از روبات ها (خزنده های وب) می خواهند که صفحات شما را ایندکس نکنند. با این حال، پذیرش این درخواست یا نادیده گرفتن آن کاملا به موتورهای جستجو بستگی دارد. حتی اگر اکثر موتورهای جستجو به این موضوع احترام می گذارند، هنوز هم این احتمال وجود دارد که برخی از صفحات یا تصاویر سایت شما ایندکس شوند.

اگر می خواهید ایندکس کردن یا خزیدن وب سایت خود را برای موتورهای جستجو غیرممکن کنید، باید با استفاده از روش های 3 یا 4 از سایت وردپرس خود با رمز عبور محافظت کنید.

روش 2: درخواست از موتورهای جستجو برای خزیدن در صفحات فردی

ممکن است بخواهید موتورهای جستجو وب سایت شما را بخزند و فهرست کنند، اما پست ها یا صفحات خاصی را در صفحات نتایج جستجو قرار ندهند.

ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از افزونه All in One SEO (AIOSEO) است. این بهترین ابزار سئو برای وردپرس است و بیش از 3 میلیون کسب و کار به آن اعتماد دارند.

برای این آموزش، ما از نسخه رایگان AIOSEO استفاده خواهیم کرد زیرا شامل ابزار تجزیه و تحلیل SEO است. همچنین یک نسخه پریمیوم از AIOSEO وجود دارد که ویژگی های بیشتری مانند ابزار نقشه سایت، مدیر تغییر مسیر، نشانه گذاری طرحواره، ویرایشگر robots.txt و غیره را ارائه می دهد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه AIOSEO را در وب سایت خود نصب و فعال کنید. می توانید با دنبال کردن راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه راه اندازی All in One SEO برای وردپرس، نحوه نصب و پیکربندی افزونه را بیاموزید.

پس از راه اندازی افزونه، می توانید از آن استفاده کنید تا از موتورهای جستجو بخواهید که پست ها و صفحات خاصی را فهرست نکنند. باز هم، کاملاً به موتورهای جستجو بستگی دارد که این درخواست را بپذیرند یا آن را نادیده بگیرند.

به سادگی پست یا صفحه ای را که نمی خواهید ایندکس شود ویرایش کنید. شما باید به تنظیمات AIOSEO در پایین ویرایشگر وردپرس بروید و سپس روی زبانه «پیشرفته» کلیک کنید.

تنظیمات پیشرفته AIOSEO
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 13

توجه داشته باشید که مقاله از تنظیمات پیش فرض ربات استفاده می کند. برای تغییر این حالت، باید کلید «استفاده از تنظیمات پیش‌فرض» را در موقعیت خاموش قرار دهید.

درخواست از موتورهای جستجو برای ایندکس نکردن یک صفحه
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 14

اکنون می‌توانید روی کادر «بدون فهرست» کلیک کنید. پس از انتشار یا به‌روزرسانی پست، از موتورهای جستجو خواسته می‌شود که آن را ایندکس نکنند.

روش 3: محافظت از کل سایت با رمز عبور با استفاده از cPanel

اگر ارائه دهنده هاست وردپرس شما دسترسی cPanel را برای مدیریت حساب میزبانی شما ارائه می دهد، می توانید با استفاده از cPanel از کل سایت خود محافظت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد داشبورد سی پنل خود شوید و سپس بر روی نماد ‘Privacy Directory’ در بخش ‘Files’ کلیک کنید.

با استفاده از ویژگی خصوصی دایرکتوری cPanel
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 15

در مرحله بعد، باید پوشه ای را که وردپرس را در آن نصب کرده اید، پیدا کنید. معمولاً پوشه public_html است. پس از آن، باید روی دکمه «ویرایش» در کنار آن پوشه کلیک کنید.

پوشه ریشه را ویرایش کنید
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 16

توجه داشته باشید: اگر چندین سایت وردپرسی دارید که تحت دایرکتوری public_html نصب شده‌اند، باید روی پیوند public_html کلیک کنید تا آن سایت‌ها را مرور کنید، و سپس پوشه وب‌سایتی را که می‌خواهید با رمز عبور محافظت کنید، ویرایش کنید.

این شما را به صفحه‌ای می‌رساند که می‌توانید محافظت از رمز عبور را روشن کنید.

به سادگی کادری که می گوید «رمز عبور از این دایرکتوری محافظت می کند» را علامت بزنید و روی دکمه «ذخیره» کلیک کنید. اگر دوست دارید، می توانید نام دایرکتوری محافظت شده را نیز سفارشی کنید.

کادر حفاظت از رمز عبور این دایرکتوری را علامت بزنید
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 17

پیغام تأییدی خواهید دید که مجوزهای دسترسی دایرکتوری تغییر کرده است.

در مرحله بعد، باید روی دکمه «بازگشت» کلیک کنید.

پیام موفقیت آمیز حریم خصوصی دایرکتوری cPanel
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 18

شما به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید یک نام کاربری و رمز عبور ایجاد کنید که باید هنگام دسترسی به این دایرکتوری استفاده شود.

شما باید یک نام کاربری و رمز عبور وارد کنید و سپس رمز عبور را تایید کنید. مطمئن شوید که نام کاربری و رمز عبور خود را در مکانی امن، مانند برنامه مدیریت رمز عبور، یادداشت کنید.

یک نام کاربری و رمز عبور اضافه کنید
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 19

پس از کلیک بر روی دکمه “ذخیره”، با موفقیت محافظت از رمز عبور را به سایت وردپرس خود اضافه کرده اید.

اکنون، هر زمان که یک کاربر یا موتور جستجو از وب سایت شما بازدید می کند، از آنها خواسته می شود نام کاربری و رمز عبوری که قبلاً ایجاد کرده اید را برای مشاهده سایت وارد کنند.

اکنون برای دسترسی به وب سایت شما به یک نام کاربری و رمز عبور نیاز است
چگونه موتورهای جستجو را از خزیدن در یک سایت وردپرس باز داریم 20

روش 4: محافظت از وردپرس با رمز عبور با یک افزونه

اگر از یک راه حل میزبانی مدیریت شده وردپرس استفاده می کنید، ممکن است به cPanel دسترسی نداشته باشید. در این صورت می توانید از افزونه وردپرس برای محافظت از سایت خود با رمز عبور استفاده کنید.

در اینجا دو محبوب ترین راه حل وجود دارد:

  1. SeedProd پلاگین شماره 1 به زودی و حالت نگهداری برای وردپرس است که در بیش از 800000 وب سایت استفاده می شود. دارای ویژگی های کنترل دسترسی و مجوزهای کامل است که می توانید از آنها برای پنهان کردن وب سایت خود از همه از جمله موتورهای جستجو استفاده کنید. ما یک راهنمای گام به گام برای SeedProd داریم.
  2. Password Protected یک راه بسیار ساده برای محافظت از سایت وردپرس شما با یک رمز عبور است (بدون نیاز به ایجاد کاربر). راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه محافظت با رمز عبور سایت وردپرس را ببینید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که موتورهای جستجو را از خزیدن یا ایندکس کردن سایت وردپرس خود متوقف کنید. همچنین ممکن است بخواهید نحوه افزایش سرعت عملکرد وب سایت خود را بیاموزید یا راهنمای گام به گام امنیتی وردپرس برای مبتدیان را ببینید.

اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفاً در کانال یوتیوب ما برای آموزش های ویدیویی وردپرس مشترک شوید. شما همچنین می توانید ما را در توییتر و فیس بوک

پست نحوه جلوگیری از خزیدن موتورهای جستجو در سایت وردپرس اولین بار در روشا وب ظاهر شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا